Azərbaycanda yağan güclü yağışlar 2100 hektara yaxın əkin sahəsinə zərər vurub
Azərbaycanda güclü yağışın 2 100 hektara yaxın əkin sahəsinə zərər vurması ilə bağlı Aqrar Sığorta Fondunda (ASF) müraciətlər qeydə alınıb.
Bildirilib ki, ölkə ərazisində son günlər müşahidə olunan qeyri-sabit hava şəraiti, güclü yağışlar və normadan artıq yağıntılar digər sahələrə olduğu kimi kənd təsərrüfatına da ciddi təsir edib. Fondun məlumatına görə, güclü yağış, onun nəticəsində yaranan çay daşqınları və yaranan sel səbəbindən bəzi ərazilərdə əkin sahələrini su basıb təsərrüfatlara ziyan dəyib.
Bununla əlaqədar olaraq təsərrüfatı zərər çəkən sığortalı fermerlərin Aqrar Sığorta Fonduna müraciətləri kəskin artıb. Müraciətlərə əsasən subasma halları tarla bitkiləri ilə yanaşı, meyvə bağlarında da baş verib. Təsərrüfatlara zərər dəyməsi ilə bağlı əsas müraciətlər Quba-Xaçmaz, Dağlıq Şirvan, Şirvan-Salyan və Qarabağ regionlarında qeydə alınıb.
Son məlumatlara görə, güclü yağış nəticəsində ən çox zərər hadisələri Xaçmaz və Şabran rayonlarında baş verib. Belə ki, Xaçmaz rayonunda güclü yağışlar nəticəsində Ağçay çayının və digər kiçik çayların daşması səbəbindən rayonun İstisu qəsəbəsi, Əhmədoba, Hacıəhmədoba, Qaracəlli kəndləri, Keymərəz kəndi, Niyazoba kəndi, Qaraqurdlu, Çığatay kəndi, Hacılar və Qarqan kəndlərində sığortalı payızlıq arpa, buğda sahələrini, badam, armud və heyva bağlarını su basıb. Bəzi əkin sahələri lillə örtülüb, fermerlərin müraciətinə əsasən bəzi əkin sahələrində suyun hündürlüyü 60 santimetrə çatır.
Şabran rayonunda isə güclü yağışlar nəticəsində Dəvəçi və Şabran çaylarının daşması, eləcə də bəzi kanalların dolub daşması səbəbindən rayonun Liman, Udulu Ağalıq və Gəndov kəndlərində sığortalanmış payızlıq arpa sahələrini, eləcə də gilas bağını su basıb.
Qusar rayonunda Buxur kəndindən gələn çayın daşması nəticəsində Çubuqlu kəndində arpa sahəsini, Yasab çayının daşması nəticəsində isə Yasab kəndində sığortalanmış buğda sahəsini su basıb.
Güclü yağışlar nəticəsində Quba rayonunda Quru çay daşaraq Aşağı Xuc kəndində alma bağını, Siyəzən rayonunun Balaca Həmyə və Qalaşıxı kəndində isə intensiv və güclü yağışlar nəticəsində payızlıq arpa sahələrini su basıb.
Aqrar Sığorta Fonduna daxil olan müraciətlərə əsasən, Dağlıq Şirvan regionunda əsas müraciətlər Ağsu rayonundan qeydə alınıb. Belə ki, rayonun Rəhimağalı və Muradlı kəndlərində dağdan gələn sel suları nəticəsində sığortalı badam bağlarını və buğda sahələrini su basıb.
Şamaxı rayonunda Ağsu çayının daşması nəticəsində Çuxuryurd kəndində, Qobustan rayonunun isə Dərəkənd kəndində normadan artıq yağan yağış nəticəsində arpa sahələrində subasma baş verib.
Eyni zamanda ASF-yə daxil olan müraciətlərə əsasən, Hacıqabul rayonu Qızılburun kəndi, Pirsaat çayının daşması nəticəsində arpa sahəsini su basıb. Ağcabədi rayonunda isə alma bağı qasırğa və güclü yağış səbəbindən zərər çəkib.
Fermerlərdən Fonda daxil olan bütün müraciətlər qeydə alınıb, ərazilərə baxış keçirilməsi, hadisələrin araşdırılması və zərərin qiymətləndirilməsi məqsədilə bölgələrə aqrar sığorta ekspertləri yönəldilib. Aprelin 2-dən etibarən bölgələrdə subasma baş vermiş əkin sahələrində müstəqil ekspertlər tərəfindən zərərin qiymətləndirilməsi prosesinə başlanılacaq.
Aqrar Sığorta Fondu hadisə baş vermiş ərazilərdə zərərin vaxtında qiymətləndirilməsi üçün sığortalı fermerləri öz əkin sahələrini baş çəkməyə, hər hansı hadisə müşahidə etdikdə, bu barədə Fondun 1651 Çağrı Mərkəzinə müraciət etməyə çağırır.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda dövlət dəstəyi ilə təqdim olunan aqrar sığorta mexanizmi 41 bitki və bitki məhsulunu çoxsaylı risklərdən qoruyur. Buraya dolu, fırtına-qasırğa, sel-subasma, leysan, şaxtavurma, normadan artıq qar yağması, yanğın, torpaq sürüşməsi, 3-cü şəxsin hərəkəti və sair hallar aiddir.
Əkin sahələrini sığorta edərkən sığorta haqqının 50 %-ni dövlət ödəyir, nəticədə fermerləər cüzi ödəniş etməklə əkin sahələrini sığorta edə bilirlər.
Məsələn, hazırda subasma halları ilə bağlı ən çox müraciətlərin daxil olduğu Quba-Xaçmaz bölgəsində 1000 manatlıq məhsul olan 1 hektar buğda sahəsinin sığortalanması fermerə cəmi 6,65 manata, arpa sahəsinin sığortası isə cəmi 8,05 manata başa gəlir.
Subasma hallarının baş verdiyi Dağlıq Şirvan bölgəsində isə 1000 manatlıq məhsul olan 1 hektar buğda sahəsinin sığortalanması fermerə cəmi 10,80 manata, arpa sahəsinin sığortası isə cəmi 13,65 manata başa gəlir. Aqrar Sığorta Fondu əkin sahələrinin çoxsaylı risklərdən qorunması üçün fermerləri sərfəli dövlət sığortasından istifadə etməyə və əkin sahələrini sığortalamağa çağırır.

Heavy rains in Azerbaijan have damaged nearly 2,100 hectares of cultivated land
Applications have been registered with the Agricultural Insurance Fund (ASF) regarding damage to nearly 2,100 hectares of cultivated land caused by heavy rainfall in Azerbaijan.
It was reported that the unstable weather conditions observed in recent days across the country, including heavy rains and above-normal precipitation, have had a serious impact on agriculture, as on other sectors. According to the Fund, heavy rains, resulting river overflows and flooding have led to the inundation of farmland in some areas, causing damage to farms.
In this regard, applications from insured farmers whose farms have been affected have sharply increased. Based on the applications, flooding has affected not only field crops but also orchards. Most of the damage reports have been recorded in the Guba-Khachmaz, Mountainous Shirvan, Shirvan-Salyan, and Karabakh regions.
According to the latest data, the most significant damage caused by heavy rainfall has occurred in the Khachmaz and Shabran districts. In Khachmaz district, due to the overflow of the Agchay River and other small rivers following heavy rains, insured autumn barley and wheat fields, as well as almond, pear, and quince orchards in the Istisu settlement, Ahmadoba, Hajiakhmadoba, Garajalli, Keymarez, Niyazoba, Garagurdlu, Chighatay, Hacilar, and Gargan villages have been flooded. Some fields have been covered with silt, and according to farmers’ reports, the water level in some areas has reached 60 centimeters.
In Shabran district, heavy rains caused the Devachi and Shabran rivers to overflow, as well as some canals, resulting in flooding of insured autumn barley fields and a cherry orchard in the Liman, Udulu Aghaliq, and Gendov villages.
In Gusar district, the overflow of a river coming from Bukhur village flooded a barley field in Chubuqlu village, while the overflow of the Yasab River inundated an insured wheat field in Yasab village.
In Guba district, the Quru River overflowed and flooded an apple orchard in Ashagi Khuc village, while in Siyazan district, intensive and heavy rainfall caused flooding of autumn barley fields in the Balaca Hamya and Galashikhi villages.
According to applications received by the ASF, the main reports in the Mountainous Shirvan region have been recorded from Aghsu district. Floodwaters descending from the mountains inundated insured almond orchards and wheat fields in Rahimagali and Muradli villages.
In Shamakhi district, the overflow of the Aghsu River caused flooding in barley fields in Chukhuryurd village, while in Gobustan district, above-normal rainfall led to flooding in barley fields in Darekend village.
At the same time, according to ASF applications, the overflow of the Pirsaat River flooded a barley field in Gizilburun village of Hajigabul district. In Aghjabadi district, an apple orchard was damaged by storms and heavy rainfall.
All applications submitted by farmers have been registered, and agricultural insurance experts have been dispatched to the regions to inspect the affected areas, investigate the incidents, and assess the damage. Starting from April 2, independent experts will begin the damage assessment process in the flooded agricultural areas.
The Agricultural Insurance Fund urges insured farmers in the affected areas to inspect their fields and report any incidents to the Fund’s 1651 Call Center to ensure timely damage assessment.
It should be noted that the agricultural insurance mechanism provided with state support in Azerbaijan covers 41 types of crops and plant products against multiple risks. These include hail, storms, floods, heavy rain, frost, excessive snowfall, fire, landslides, actions of third parties, and others.
When insuring farmland, 50 percent of the insurance premium is paid by the state, allowing farmers to insure their crops with minimal cost.
For example, in the Guba-Khachmaz region, where the highest number of flooding-related applications has been recorded, insuring one hectare of wheat valued at 1,000 manats costs the farmer only 6.65 manats, while insuring barley costs just 8.05 manats.
In the Mountainous Shirvan region, where flooding has also occurred, insuring one hectare of wheat valued at 1,000 manats costs 10.80 manats, while barley insurance costs 13.65 manats. The Agricultural Insurance Fund calls on farmers to take advantage of affordable state-supported insurance to protect their crops from multiple risks.